26.6 C
İstanbul
Pazar, Eylül 27, 2020
Ana Sayfa Fatih Çelik Kariyer Siteleri ve İK Yalanları

Kariyer Siteleri ve İK Yalanları

Fatih Çelik’in “Kariyer Siteleri ve İK Yalanları” adlı yeni yazısı sizlerle!

Kariyer Siteleri ve İK Yalanları

Söze başlamadan önce hemen şunu belirtmekte yarar görüyorum!
İşini hakkaniyetle yapan, adaletli olmaya gayret gösteren İK yetkilileri ve şirketlerine asla bir sözümüz olmaz olamaz. Aksi taktirde toptancı bir bakış açısı ile çokta adil olmayan bir yaklaşım sergilemiş oluruz!

“Bu girişi yaptıktan sonra yazımıza başlayabiliriz!”

“CV” ile işe girme devrinin sonuna geldik. İnsan kaynakları mülakatlarını artık unutalım!

Kariyer sitelerinin “CV” toplama modası da artık sona eriyor.

Bugüne kadar dünyanın herhangi bir yerinde işverenler, genellikle kariyer sitelerinden sıkça “CV” talep ederdi. Çünkü asıl derdi söz konusu pozisyon için en uygun adayı seçmekti.

Ancak bugün durum ne yazık ki böyle değil! Özgeçmişiniz kimsenin umurunda değil.

İş ilanı var ama bu defa da iş yok. Bu anlamda kariyer sitelerindeki ilanların otomatik ve rutine bağlanmış olduğu da herkesin malumu…

Hal böyleyken, kariyer siteleri tarafından aynı ilanlar güncellenerek ısıtıp ısıtıp önümüze konuluyor. Oysa ne alım var ne de açık bir pozisyon?

Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Son zamanlarda İK’cıların dilinden düşürmediği olumsuz etiketlerden bir diğeri de iş arayanlara yönelik olarak “deneyimsiz” nitelemesidir. Bu bir kandırmacadır ve palavradır. İşsizler ilanlarda yer alan tüm acımasız kriterleri karşılasa bile sonuç değişmiyor.

İK yine bildiğini okuyor ve pozisyonu içeriden referanslı bir adayla dolduruyor. Dolayısıyla işe kabul edilmiyorsunuz. Deneyimli de olsanız almayacaklardı. Bunu siz de bal gibi biliyorsunuz zaten.

İnsan kaynakları, kayırmacılık ve patronaj arasında çaresiz. Sorsanız: “Ama ilan verdik” derler…

Neden?  İşi kılıfına uydurmak için…

Yani internet üzerinden şirketlerin İK birimlerine ve kariyer sitelerine yapılan iş başvurularının akıbeti hep aynı; ya geri dönüşüm ya da çöplük! Bilginiz olsun!

Peki öyleyse kariyer siteleri ne işe yarıyor?

Cevabı hepimiz biliyoruz aslında…

İşsizlerin sırtından para kazanmanın paha biçilemez hafifliği…

İK’cılar ve kariyer siteleri için birer istatistiksiniz. Ne kadar çok işsiz üye, o kadar çok ilan!

Reklamları da unutmayın! Her ilan bir reklamdır. Yani kariyer siteleri sizin hemen iş bulmanızı niye istesin?

Kariyer siteleri ve işverenler için işsizler bile müşteri olarak görülüyor. En önemlisi kariyer siteleri için işsizlik bir meta olmuş durumda. İşsizler için ise psikodram…

İlanlara bir bakın sizinle nasıl alay ettiklerini görebilirsiniz.

Adeta bulunmaz Hint kumaşı arıyorlar! Bir alınacak kişinin ismi yazılmamış.

İşe almamanın bir başka yolu da hiç kimsenin sahip olmadığı özellikleri sıralamaktan geçer. Sonra da “Biz ilan verdik. Ama istediğimiz kriterlere uygun birini bulamadık. Bu durumda da şirketteki falanca müdürün referansıyla şu kişiyi aldık” denir.

Bazen da İK’cılara iş çıksın diye sizinle mülakat adı altında bir tiyatro oynanır. Bu da iş dünyasında bilindik bir senaryodur ve sizi başarısız kılmak için kurgulanır. Çünkü deneyimsizler, deneyimlilerden daha donanımlı ve daha eğitimli oldukları için yok edilmelidirler. Bu açıdan bakıldığında İK ve kariyer sitelerinin çalışma prensipleri arasında fark yoktur.

İşte bu yüzden derin bir umutsuzluk içindeyiz. Neye ve kime göre yeterliyiz?

Oysa her iş başvurusu ve gönderilen her “CV” titizlikle incelenmeyi gerektirir. İş başvurularının izdihamı ve adayların sayıca çokluğuysa oyunun kuralını asla değiştirmez.

Ve son bir not bu işi yapanlara… Hiçbir güç size insanların yazgısını değiştirme hakkı vermiyor!

FATİH ÇELİK

Tüm Yazarlarımıza şuradan ulaşabilirsiniz!

Kariyer Siteleri ve İK Yalanları - Fatih Çelik
Kariyer Siteleri ve İK Yalanları – Fatih Çelik

Önceki İçerikMuhabir
Sonraki İçerikFreelance Creative Director
Fatih Çelik
Fatih Çelik
İletişim ve Edebiyat Fakültesi mezunudur. Eğitim hayatını İstanbul’da tamamlamıştır. Etiket, unvan ve kurum tabelalarını kendi adının önünde kullanmamaktadır. Mesleğe radyo programcısı olarak başlamıştır. Sonrasında ise TV programlarında stüdyo asistanı, çeşitli yerel ve ulusal gazetelerde editör, muhabir ve köşe yazarı olarak çalışmıştır. Halen “freelancer” olarak metin yazarlığı, drama ve diksiyon eğitmenliği yapmaktadır. Fatih Çelik'e reporterkfc@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. CV’ye bırakmıyorlar işi. Daha fikir aşamasındayken pozisyona kimin alınacağı belli. Bir İK çalışanı olarak çok üzülüyorum. Öyle dolu CV’ler geliyor ki kahrolmamak elde değil.

  2. Ellerinize sağlık! Yazıdaki yorumunuza katılmakla birlikte kısmen katılmıyorum da (tecrübelerime dayanarak). Çünkü daha önce kariyer sitelerindeki ilan üzerinden başvurduğum iki işte çalışmışlığım oldu. Katıldığım kısma gelirsek başvurduğum iş ilanı / mülakata çağrılma oranım tahminen yüzde 5’i geçmez; üstelik birebir şartları karşıladığım ilanlarda bile!

  3. Hiç katılmıyorum. Hayatımda okuduğum en saçma yazı. Ben kariyer siteleri sayesinde yazılım işi buldum. Başvurduğum ilanların çoğu geri dönüyor. Doğru düzgün bölüm okumamışsan, geliştirmemişsen kendini, Cv boşsa aramazlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Bakılan

Kj Operatörü

Tele1 Tv- Kj Operatörü Haber kanalında yetiştirilmek üzere veya tecrübeli Kj Operatörü aranmaktadır. Tecrübeli olması tercih sebebidir. Başvuru: reji@tele1.com.tr Tele 1 İletişim: Huzur Mahallesi Ahmet Bayman Caddesi...

Kameraman

Oda Tv – Kameraman İş Açıklaması: Oda Tv Youtube kanalı bünyesinde çalıştırılmak üzere, daha önce deneyim ve tecrübe kazanmış,  Kameraman ekip arkadaşı aranıyor. info@odatv.com Eğitim Mah. Ahsen Çıkmazı...

Tv Kanalına Editör

Haber İstanbul Tv - Editör Kuruluş aşamasında olan ve çok yakın bir zamanda faaliyete geçecek olan Haber İstanbul Tv kanalımıza Editör aranmaktadır. Başvuru: ozlembalci__@hotmail.com Haber İstanbul Tv...

Web-WP Frontend Tasarımcı

Renklam - Web-WP Frontend Tasarımcı İş Açıklaması: Çalışanların motivasyonuna katkı sağlamak amacıyla, 3 katlı ofisi, muhteşem bahçesi, stüdyosu olan villa ajansımıza Web-WP Frontend Tasarımcı arıyoruz. İstenen Yetenek...