26.6 C
İstanbul
Pazar, Eylül 27, 2020
Ana Sayfa Taç Bafra BOK BÖCEKLERİ Mİ AŞK MI?

BOK BÖCEKLERİ Mİ AŞK MI?

Taç Bafra, bok böcekleri mi aşk mı” hikayesini Medyailanlari.com ziyaretçileri ile paylaştı..

Bok böcekleri mi aşk mı?

Zoolog bir arkadaşım vardı. Üniversitede araştırma  görevlisiydi. Bundan kısa bir süre önce sevgilisi ile evlenmek üzereydi.

Zaman zaman hayattan ilişkilerden mesleklerden konuşurduk  buluşup. Bana böceklerin büyülü dünyasından bahsederdi ve tam bir böcek hayranıydı.

Ben de anlattıklarını ilgiyle dinlerdim. Günlerden bir gün beni telefonla aradı, sesi ağlamaklıydı. ‘’Bok böcekleri için sevgilimi terk ettim’’ dedi. ‘’Ya sen böceklerle yatıp böceklerle kalkıyorsun ya ben ya böcekler’’ demişti sevgilisi.

Doktorasını bok böcekleri hakkında yapmak istiyordu. Sevgilisi ise çocuk yapıp evde kalmasını, çok zengin olduklarını çalışmasının gereksiz olduğunu söylüyordu. Biz durumu analiz etmek için bir araya gelme kararı aldık.

Bok böcekleri mi ask mı yazısı - Taç Bafra

Buluştuğumuzda enteresanlık dağarcığımıza neler eklenmedi ki?

‘’Kim ki o dedi günde 1,2 kilogram çöp üreten bir insanoğlu. Oysa bir bok böceği tonlarca kirli atığı yani boku toprak altına gömerek hem çevreyi temizliyor hem de toprağı azotluyor.’’

Ben şaşkınlık içinde arkadaşımı izliyordum. Sonra  bok böceklerinin eski Mısırda kutsal olduğundan bahsetti.

Bok böcekleri tohumların yerin altına inmesini sağlarken sevgilisinin son model arabasıyla havayı kirletmekten başka bir şey yapmadığını da ekledi.

Ve yine bok böcekleri olmasa yılda bir iki metre bokun karaları kaplamış olacağını şaşkınlıkla dinledim.  Sonunda ‘’tek bir bok böceği bile ondan daha değerli benim için’’ dedi hırsla. Ben şaşkınlık içinde arkadaşımın kafayı yediğini düşünüyordum. Ya da çok bildiği bir konu üzerinden yüreğini ferahlatıyordu.

Yazar Taç Bafra
Yazar Taç Bafra

Acaba çok mu abartıyorsun diye sorduğumda bana da kızdı…

Arkadaşımın adı Dilek’ti. ‘’Dilek dedim biraz durumu fazla mı abartıyorsun acaba?  Biraz sakin olsana. Hayır nasıl böyle söylersin, ben geleceğin insanıyım dedi. Bu pandemide hepiniz evlere kapanırken neden diye hiç kendine sordun mu?  Neden sensin neden benim.

Bizim ihmalkarlığımız bu, kendi suçumuzu bilmezsek yeni çözümler yaklaşımlar üretemeyiz. Aslında en yakınımızı suçlamamız onu sarsmamız gerekir.

Ben aynı şeyleri ona da söyledim dedi. Ayrıca doktora tezim dünyanın her yerinde takdir görecek o beğenmediğiniz böcekler bana dünyanın kapılarını açacak dedi.’’ Bir bilim insanıydı nihayetinde belki de doğruyu söylüyordu.

Belki duyarsız ve kötüydük ve o iyiydi. Dünyaya karşı ve hayata karşı dürüsttü. Dünyayı  ve hayatı anlamayan bizlerdik. O yüzden mili mikron seviyesinde bir corona canlısı yüzünden günlerce ev hapsi olmuştuk.

 

Acaba bu bize bir ders olmuş muydu? Asla olmamıştı, tüketim canavarlığına kaldığımız yerden devam ediyorduk.

Kimse başını ellerinin arasına alıp düşünmemişti. Çöplerini ayırıp çöpe koymamıştı.  Çevreyi kirletenlere mail atan insanlar türememişti. Çevreyi kirleten bir fabrikaya civar insanlardan başka karşı çıkan yüzbinler oluşmamıştı.

Facebook da imza toplamaktan öteye gitmeyen bir duyarlılık tipinden başka bir oluşum meydana gelmemişti. Sosyal medyada bir şeyler üzülüp dövünmek pek bir modaydı. Ama kaçımız elimizi bir taşın altına sokuyorduk meçhuldü.

Yok ediyorduk ve nihayetinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştik.

Arkadaşım Dilek biraz kızgın yanımdan ayrıldı. İki gün önce yeni bir sevgili bulduğunu söyledi telefonda. Onun yaşı benden hayli küçüktü. Benim yaşlarımda bir sevgili bulmuştu. Bulduğu bey de zoologdu. Oh çok şükür gece gündüz böceklerden konuşabilirlerdi.

Mutluluk neredeyse oraya gitmek lazımdı. Belki dünyanın değişimine katkıda bulunacak insanlar işte böyle insanlardı.

Taç Bafra
Taç Bafra

Çevre konularıyla ilgilenmem lazımdı. Çöpleri ayırmam lazımdı. Fabrikaların kapısına dayanıp bu kirletme ne diye hesap sormam lazımdı. Ama hiç birini yapmadım. Yapamadım. Yaptırmadılar diyemem, yapamadım yapamıyoruz ama yapmalıyız.

Bok böcekleri mi aşk mı | Taç Bafra

TAÇ BAFRA yazılarına şuradan ulaşabilirsiniz!

Yazarlara buradan erişebilirsiniz.

Önceki İçerikMüşteri Temsilcisi
Sonraki İçerikDijital Pazarlama Uzmanları
Taç Bafra
Taç Bafra
Taç Bafra yazıları, Taç Bafra makaleleri! Taç Bafra kimdir? Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliğinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesini tamamlamıştır. Ayrıca hikaye, roman ve metin yazarlığı özel ilgi alanlarındandır. Kendisi İstanbul da yaşamaktadır. Taç Bafra'ya tacdemirci@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Bakılan

Program Sunucusu 

Akıllı TV –  Program Sunucusu Aralık 2006 tarihinde yayın hayatına başlayan AkıllıTV, milyonlarca kullanıcının orijinal olarak oluşturulmuş videoları keşfetmelerini, izlemelerini ve paylaşmalarını sağlamanın yanı sıra,...

Premiere Kurgu Operatörü

Doka Film – Premiere Kurgu Operatörü İstenen Yetenek ve Uzmanlıklar: Halen yapımına devam eden TV programımız için; Adobe Premiere’i çok iyi düzeyde kullanabilen,  Adobe After Effect’e...

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan ve haber yapabilen Haber Editörü

Firma Adı Gizli – Haber Editörü İstanbul’da dijital habercilik ve internet yayıncılığı yapmakta olan haber sitesinde istihdam edilmek üzere tam zamanlı çalışabilecek iki kişi ve...

Full Stack JavaScript Developer

Gameflex - Full Stack JavaScript Developer İş Açıklaması: Ataşehir'de yer alan firmamız bünyesinde geliştirmeye başlayacağımız oyun harici geniş çaplı web projelerinde tam zamanlı çalışacak ekip arkadaşları aramaktayız. İstenen...