22.6 C
İstanbul
Cuma, Eylül 25, 2020
Ana Sayfa Fatih Çelik Torpilsiz Medya Sektörüne Girmek Mümkün mü? 

Torpilsiz Medya Sektörüne Girmek Mümkün mü? 

Torpilsiz Medya Sektörüne Girmek Mümkün mü?

“Her İletişim Mezunu İşsizliği Tadacaktır!”

İletişim fakültesi mezunu bir işsiz olarak geleceğe not düşmek için yazıyorum. Belki birilerinin hayatını kurtarır. Bunu hala işsiz bir iletişimci olarak söylüyorum: İletişim okumak bir intihardır. Yapmayın bunu!

İletişim fakültesinde okumak yerine açıköğretim okuyun daha iyi. Eğer her şeye rağmen iletişim diyorsan başına geleceklere hazır ol! İşsizliğin kol gezdiği kalabalık bir sektör var önünde. Bu ülkede bu fakülteyi bitiren her genç işsizliği tadar. Dahası ne fakülte sayısı azalıyor ne de öğrenci. Aksine mezun enflasyonu tavan yapmış durumda.

İnadına dağa taşa iletişim fakültesi açılıyor.

Bu fakültelere ihtiyaç mı var sanki?

Kim gazetecilik, Radyo TV Sinema ya da Halkla İlişkiler bitirip bu işi yapabiliyor?

Önüne gelen gazeteci; adamını bulan TV’de muhabir, spiker; tanıdığı olan reklamcıyım diye piyasada iş buluyorsa “iletişim fakülteleri” neden var ?

Sektörde çalışanların yüzde kaçı iletişim mezunu?

İletişim mezunları için işsizlik öyle bir noktaya gelmiştir ki; işsizler artık zerre kadar önemsenmemektedir.

İletişim Fakültesi İşsizlik - Fatih Çelik

İletişim Fakültesi Mezunları İşsizlik Girdabında

Torpil yoksa işi unut! Hatta okulu bırak hemen. Git vasıfsız bir iş yap daha iyi. Çünkü mezun olduğunda iletişim mezunu olduğun için vasıfsız işlere bile alınmayacaksın.

Artık şu deyim hayatımızın özeti oldu desek yeridir: “İletişimciyiz işsiziz.”

Fakültenin adı var kendi yok hükmündedir maalesef!..
Bölümler arasında ise işsizlik söz konusu olduğunda hiçbir fark yok.

Bu nedenle her iletişim mezunu hayatı boyunca işsizliği bir şekilde tadacaktır. İletişim mezunu olmanın bedelini ise bir ömür boyu ödeyecektir.
İletişim fakültelerinin amacı nedir?

Türkiye’deki iletişim fakülteleri size sadece işsizlik diploması verir. Sakın muhabir, spiker, reklam yönetmeni, gazeteci ya da halkla ilişkiler müdürü olarak çalışacağınızı sanmayın. Asla oralara sizi almazlar eğer sağlam bir torpiliniz yoksa!

Ben öğrenciyken 40 iletişim fakültesi vardı. Şu an iletişim fakültesi sayısı yüze yaklaştı. TÜİK verilerine göre işsiz gazeteci sayısı 10 binlere ulaştı. Bu rakamlara yeni mezunlar dâhil değil. “Radyo, TV ve Sinema”  mezunları kan ağlıyor. Halkla İlişkiler mezunları ancak alan dışı farklı kurumsal işlerde çalışabiliyor.

İletişim Fakültesi Mezuniyet Töreni
İletişim Fakültesi Mezuniyet Töreni

Mezunlar işsizlikten sürünürken dağa taşa iletişim fakültesi açılıyor. Deneyimli deneyimsiz herkes işsiz. Mezunların yüzde 95’i işsiz. Kalan yüzde 5 ise ya mağazada ya markette çalışıyor ya da çok şanslı azınlıktaysa torpille ve tepeden inme sektöre girebiliyor. Büyük çoğunluğun hayatı kararmış durumdadır.

Yerel basının bile burun kıvırdığı iletişimciler; maalesef vasıfsız elemandan bile daha değersiz bir duruma düşürülmüştür.

Fabrikalar, şirketler, alışveriş merkezleri, mağazalar ve ticari işletmeler kısacası herhangi bir yerde iletişimciye iş yok!

Medya sektörü bildiğiniz gibi eski alaylıların çöreklendiği, yerlerine geleceklerin de üç aşağı beş yukarı hazır bulunduğu bir sirkülasyon içerisindedir.

Yenilere ve torpilsizlere asla şans verilmez. Mezunlarının çoğu başka bir alanda iş bulmanın yollarını aramaktadır.

Aldığımız diplomanın değeri matematiksel olarak “SIFIR” rakamından daha değersiz bu sektörde.

Fatih Çelik

 

Torpilsiz Medya Sektörüne Girmek Mümkün mü? 

En az 2-4 sene sürünüyorsunuz. Daha uzun süre stajyerlik yaparım diyorsanız. Artık stajyer bile almıyorlar.

Staj bir yere kadar..Bedava çalışmak ta bir yere kadar..Sürün sürün nereye kadar..’BÜTÇE YOK’ staja devam ediyorsan et etmiyorsan yallah!” diye sürekli kapı gösteriliyor.
Yani harcamayın gençliğinizi. Böyle hayat geçmez diyorum. Onca emek onca çaba çöpe gider.

Sil  baştan başka bir yerde staj…Ve stajların sonu gelmez..
Hiçbir yerde iş bulamazsınız.

Özel sektör yüzünüze bile bakmaz.

Diplomanız nereye başvursanız ciddiye alınmaz. Beş para etmeyen bir diploma aldığınızı o gün anlarsınız.

En son personel alımında 1995 öncesi doğanlar için TRT yaş sınırı getirdi zaten. Yani anlayacağınız 25 yaş üstü iletişimciler bile artık bu sektör için tedavülden kaldırılması gereken bir kuşak.

İletişim Fakültesi Mezunları işsiz kalıyor

Özetle bileğinizin hakkıyla, donanım ve yeteneğinizle büyük medya kuruluşlarına girmeniz İMKANSIZDIR! Ve birisinin bir şeysi değilseniz; hele torpilsiz bedavaya size oraları bırakırlar mı sanıyorsunuz?

Gazetelerin adını bile anmıyorum zaten. Oralarda telifli yani açıktan para alma usulü bile çalışamadan çıkıp gitmek zorunda kalırsınız.

Sürekli bedava çalışmanız istenir.
Şu an bir yerlere gelmiş insanların çoğu bulunduğu yeri 90’lı yıllara borçludur. Şimdi olsa biraz zor gelirler oralara!…

Medyadaki kariyer hikâyeleri uzaktan anlatıldığı gibi değildir. İnanmayın kanmayın bu masallara. Öyle bir dünya yok!

Fatih Çelik – Metin Yazarı / Radyo Programcısı
reporterkfc@gmail.com
Instagram: 90lardayim

Fatih Çelik Yazıları
Diğer Yazarları da inceleyebilirsiniz

Her iletişim mezunu işsizliği tadacaktır - Fatih Çelik
Her iletişim mezunu işsizliği tadacaktır – Fatih Çelik

Fatih Çelik
Fatih Çelik
İletişim ve Edebiyat Fakültesi mezunudur. Eğitim hayatını İstanbul’da tamamlamıştır. Etiket, unvan ve kurum tabelalarını kendi adının önünde kullanmamaktadır. Mesleğe radyo programcısı olarak başlamıştır. Sonrasında ise TV programlarında stüdyo asistanı, çeşitli yerel ve ulusal gazetelerde editör, muhabir ve köşe yazarı olarak çalışmıştır. Halen “freelancer” olarak metin yazarlığı, drama ve diksiyon eğitmenliği yapmaktadır. Fatih Çelik'e reporterkfc@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

15 YORUMLAR

 1. Evet, bazı yerlerde çok haklısınız ancak bazı söylemleriniz gerçekçilikten ziyade karamsarlığa dönüşmüş.

  Medya, yaratıcı çok farklı alanlarda uzmanlıkları olanları içine alan bir ortam.

  Hele ki dediğiniz gibi bu kadar çok mezun ve bir yandan alaylı varken bizi niye seçsinler algısı oluşuyor.

  Buna katılıyorum ama bu yakınacağımız bir durum olmamalı, bu kadar boş kişi varken ben becerekli olursam elbet farkımı gosteririm.

  Bence her ne okursak okuyalım kendimizi geliştirdiğimiz sürece başarıyı elde edebiliriz.

  Açıkçası şu an hâlâ iletişim fakültesinde okuyorum, okurken mesleğimi dair işimi de yapıyorum.

  Demek istediğim şansa ihtiyacımız yok.

  Bunu ya kendimiz yaratacağız ya da boş boş durup debeleneceğiz.

  Bu tür yazılar belki sizin için gerçekçi olabilir ancak fazla karamsarlığınız belki de hayalleri olan insanları kötü etkileyebilir.
  Karamsar temalı iletişim fakültesi yazıları olabildiğine çok zaten aynı şeyleri üretmek yerine okumuş insanlara ya da okuyanlara daha yararlı ve yol gösterici şeyler yazmanız daha iyi olmaz mıydı?

  Ama yine de elinize sağlık mezun olduğu gibi yönetmen, senarist olacağını zannedenler için güzel bir uyarı olmuş.

  • Daha okurken iş bulabildiğinize göre sağlam referans yakalayanlardansınız. Ben ünlü yayın grubunda iletişim sektöründe bilgi teknolojileri BT dediginiz birimde yıllarca calıştım. Torpilsiz tavsiyesiz bir Allahın kuluyla tanışmadım keza bende öyleydim. Maalesef yetenek avcılığı, adalet madalet yok. Uyarıcı bir yazısı olmuş kardeşimizin, sonuna okuyup önlem alınmalı

 2. Sektörün çok fazla mezun vermesi iş imkanını biraz azaltsa da, umutsuz olmamak gerektiğini, ve medya ve iletişim alanının her geçen gün daha da gelişeceğini düşünüyorum

 3. İletişim mezunlarının, iletişim sorunları olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki her psikoluğun, psikolağa ihtiyacı olduğu gibi, her iletişimcinin bir iletişimciye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca iletişimcilerin, toplumla bir köprü olduğunu düşünüyorum. Şayet bu köprü kurulamazsa eğer, toplumsal manada da bir iletimşizlik kronik bir hal alır..

 4. Türkiye’de medya ve prodüksiyon sektörüne siyaset bulaştığından hep bir tarafı tutmak zorunda bırakılıyoruz,

  Sadece haber için değil; dizi, yarışma, aktüel programda bile çalışsanız aynı mantık.
  Büyük tv kanalları torpiliniz omadan asla sizi kadrosuna almayacak. “ben bunlarda çalışırım” diyenler de dikkat etsin taşeron durumunda kalacaklardır yani proje bitince işin bitiyor asla koltuğun sağlam değil.

  Yeni başlayan arkadaşlarda heyecanla sektöre girme hevesindeler, girin ama “ben çok çalışkanım , yetenekliyim” diye bir yerlere geleceğinizi düşünmeyin niye sürekli iş ilanları oluyor sanıyorsunuz?

  1) işçi (yani siz) söylediğiniz kadar yetenekli değilsiniz. amacınız birkaç yıl çalışıp hemen şef olup (kreatif direktör) hayat boyu birilerinin emeklerini sömürüp çalışmak. üzgünüm sizden önce bunlar kapıldı. elemanı olmayan kreatif direktörler var İstanbul’da şaka gibi.

  2) Patron tam bir pislik, aslında amacı ucuz eleman almak
  sigortasını bile yapmadan. Yapsa yıl sonu girdi çıktı yapıp pirim ve tazminat kaçırır,
  olmadı 3 kişinini işini yükler “bunu da yapmamız gerekiyor” deyip “mız” asla onu kapsamaz sizin ve yükünüzdür. sizde dayanamaz bırkırsınız.

  İnşallah bunları yaşamazsınız , saygılarla.

 5. Çok yerinde bir yazı olmuş…

  Bende iletişim mezunuyum ve bu yazılanların hepsini yaşadım maalesef.

  Ama yine de gazeteciliğe dair umutlarım, hayallerim bitmedi.

  Evet liyakatsiz bir düzen var torpile dayalı bir sistem var ama bunu da yine iletişimcilerin düzelteceğine inanıyorum.

  Bu bölümü okumaya başlarken gazetecilerin sadece haber yapacağını (yazacağını) düşünüyordum ama sonra gördüm ki aslında gazetecilerin çok daha farklı sorumlulukları var.
  Gazeteci haber yazmaktan ziyade var olan olaya nasıl yaklaşacağı ve bunu topluma nasıl aktaracağıdır.

  Özellikle toplumda derin izler bırakan, kadın cinayetleri, nefret söylemi, ırkçılık ve etnik sorunlar gibi olaylar karşısında gazeteci ne yapacağını bilmeli toplumu galeyana getirecek haberlerden kaçınmalıdır.

  Ama ülkemizde görüyoruz ki gazeteciler bu konuda çok yetersizler işte bu yüzden iletişim fakültelerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

 6. METNİN HAKLI TARAFLARI ÇOĞUNLUKTA TABİİ Kİ AMA FAKÜLTE MEZUNU,OKUYANLAR SEKTÖRDE İŞ ARAYANLAR VE SEKTÖR İÇERİSİNDE ÇALIŞANLAR İÇİN FAZLA ÜMİTSİZ BİR YAZI OLMUŞ.SEKTÖR ŞEKİL DEĞİŞTİRİYOR,İLERLEYEN DÖNEMLERDE YENİ MEDYA GELENEKSEL MEDYA’DAN NET BİR ÇİZGİ İLE SIYRILACAKTIR.

  ŞU GERÇEK Kİ TORPİL SONUNA KADAR VAR.AMA GÖRDÜĞÜM VE TECRÜBE ETTİĞİM YETENEKLERİ VE BİRAZ TABİİ Kİ ŞANS DURUMUYLA TORPİLSİZ BİR NOKTAYA GELEN İNSANLAR VAR.

  BU İNSANLARDA BU NOKTAYA GELİRKEN İŞŞİZLİĞİ TATTI.

  AYRICA BU ALANDAKİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİNİN ÇOK RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM Kİ EĞİTİM ANLAMINDA SEKTÖRLE ALAKASI YOK.

  HATTA EĞİTİM YOK.ÖĞRETİM GÖREVLİLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU AKADEMİK ANLAMDA İYİ OLABİLİR AMA,SEKTÖREL ANLAMDA SIFIRLAR.BUNU ONLARDA BİLİYORLAR.SEKTÖRDE ÇALIŞAN BİR ÇOK TECRÜBELİ İNSAN BU AKADEMİK PERSONEL YERİNE GEÇSE HİTAP ANLATIM YETENEĞİ GÜÇLÜ OLANLAR ÇOK RAHATLIKLA VE DAHA VERİMLİ.

  BU İNSANLARIN İŞİNİ YAPAR.ÖĞRENCİLERİ VASIFLI BİRER MEZUN HALİNE GETİRİR.ANCAK AKADEMİK PERSONELİ BU MEDYA ÇALIŞANLARININ YERİNE KOYSAK 2.GÜN KAPININ ÖNÜNE KOYULURLAR.

  İŞŞİZLİK İLETİŞİM,MEDYA,TV,SİNEMA SEKTÖRÜNDE YOK SADECE,BİR ÇOK SEKTÖR AYNI DURUMDA,BİZİM SIKINTIMIZ ÜNİVERSİTELERDEN VASIFSIZ MEZUNLARIN ÇIKMASI KAMERA KULLANMAYI BİLMEZ KURGU BİLMEZ FOTOĞRAFÇILIKTAN ANLAMAZ METİN YAZMA YETENEĞİ YOKTUR.

  BU KİŞİLERİN İŞ BULMASI ZATEN OLANAKSIZ,İŞ YİNE TORPİL MESELESİNE GELİYOR TABİİ AMA ODA BİR YERE KADAR.

  BU İŞ HEM OKUL HEMDE UYGULAMAYLA GİDECEK BİR İŞ,KİŞİNİN KENDİNİ GELİŞTİRMESİ GEREKİR.BU İŞİ SEVMESİ GEREKİR.

  EVET DİPLOMANIN ÖNEMİ YOK,ERKEKLİK İÇİN ASKERLİĞE YARARDI ARTIK ODA SABİT SİSTEM.

  TORPİL EVET VAR.İŞŞİZLİK EVET VAR.AMA BUNUN YANINDA VASIFSIZ MEZUN,VASIFSIZ ÖĞRETİM ÜYESİ HEPSİ TABİİ Kİ GEÇERLİ DEĞİL,HADDİNDEN FAZLA OKULLU VE YANINDA ALAYLI VAR.SEKTÖR PASTASI BELLİ.EN ÖNEMLİSİ YANLIŞ BİR EĞİTİM VE POLİTİKA VAR…

 7. Yazıyı okudum kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum.
  Katılıyorum ciddi oranda işsizlik mevcut.
  Katılmıyorum sadece İletişim Fakülteleri işsiz değil.

  Her iletişim okursa işsiz olacak diye bir şey yok.
  İletişim son sınıftayım ama bölümümle ilgili para kazanıyorum iki yıldır. Bu biraz kendimizi geliştirmemizle alakalı. Kendimi Trt, Anadolu Ajansı’na gireceğim diye kısıtlamıyorum. Ayrıca Açıköğretim daha berbart.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Bakılan

Proje bazlı Kameraman Mersin

Bilge Film – Kameraman Mersin’de 2 aylık bir proje kapsamında çalışmak üzere, deneyim sahibi Kameraman ekip arkadaşı arıyoruz. Başvuru: bilgefilmyapim@gmail.com İnönü mah. 1402 Sk. Çiğdem Apt. B-Blok...

Haber diline hakim, gündemi aktif olarak takip eden Haber Editörü

İnternet Haber – Haber Editörü İş Açıklaması: Haber diline hakim, gündemi aktif olarak takip eden Haber Editörü aranıyor. İstenen Yetenek ve Uzmanlıklar: İnternethaber.com sitesinde görevlendirilmek üzere; En az...

Freelance Art Director

Freelance Art Director iş ilanı Sidebyside Freelance Art Director arıyor! Freelance Art Director – Sidebyside İstenen Yetenek ve Uzmanlıklar En az 5 yıl deneyimli, Animasyon ekipleri ile çalışmış,...

Ana Kumanda Operatörü

Çiftçi Tv – Ana Kumanda Operatörü Çiftçilerin, modern tarım yöntemlerini ve mekanizasyonu benimsemesi, hem üretim kalitesi ve hem de kapasitesinin artması noktasında katkı sağlamayı hedefleyen...